BADANIE OCT OKA - AN OVERVIEW

Badanie oct oka - An Overview

Badanie oct oka - An Overview

Blog Article

Analiza komórek zwojowych, możliwa w badaniu OCT, ułatwia zdiagnozowanie wczesnych etapów jaskry, ponieważ w przypadku tej choroby ulegają a person uszkodzeniu jako pierwsze. Porównywanie kolejnych badań umożliwia wykrycie niewielkich zmian, co pozwala na dokładną ocenę rozwoju jaskry, dlatego wskazaniem do badania są przypadki występowania tej choroby w najbliższej rodzinie, a także podejrzenie website jaskry podczas rutynowej wizyty okulistycznej.

Pozwala na wykrywanie nieprawidłowości w zakresie siatkówki, plamki żółtej, nerwu wzrokowego, okołotarczowych włókien nerwowych i struktur przedniego odcinka oka. Na czym polega to badanie i kiedy warto je wykonać?

Inne choroby siatkówki, w przypadku których należy wykonać badanie OCT to centralna retinopatia surowicza, retinopatia cukrzycowa, czy dystrofie siatkówki.

Dzięki precyzyjnym obrazom uzyskanym za pomocą OCT, lekarze mogą dokładnie ocenić stan struktur oka, co umożliwia szybką i trafną diagnozę chorób takich jak jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej czy obrzęk tarczy nerwu wzrokowego.

Podczas badania pacjent znajduje się w pozycji siedzącej. Broda oparta jest o specjalną podpórkę, dzięki której głowa zyskuje stabilność, a pacjent nie porusza się. Urządzenie diagnostyczne wyposaża single jest w soczewkę, wyglądem przypominającą wizjer znajdujący się w drzwiach.

Badanie OCT poniżej normy nie zawsze jest powodem do niepokoju, dlatego wynik należy zawsze skonsultować z lekarzem i put upępować dalej zgodnie z jego zaleceniami.

Badanie OCT ma szerokie zastosowanie w diagnostyce chorób oczu, a także w monitorowaniu i ocenie skutków terapii. Z uwagi na to, że jest ono nieinwazyjne, bezbolesne i całkowicie bezpieczne dla pacjenta, często wykorzystywane jest u dzieci, osób starszych, a także przy kontroli stanu pochodzących z genetycznych chorób oczu.

Zalecenie do wykonania optycznej koherentnej tomografii dna oka stanowią ponadto nietypowe doznania wzrokowe – nagłe błyski, zaćmienia, mroczki, zawężenie pola widzenia, a także podwójne widzenie – mogące wskazywać na występowanie zaburzeń w obrębie siatkówki.

Jeśli wynik OCT nie jest prawidłowy, lekarz może skierować pacjenta na dodatkowe badania lub zalecić odpowiednie articleępowanie, mające na celu zniwelowanie nieprawidłowości.

To jedna z najnowocześniejszych metod diagnostycznych narządu wzroku umożliwiająca obrazowanie zarówno przedniego jak i tylnego odcinka gałki ocznej.

Pacjent umieszczony jest przed urządzeniem OCT, które wysyła do oka pacjenta wiązkę światła i odbiera sygnał zwracający. Następnie, na podstawie tych informacji, tworzony jest precyzyjny, trójwymiarowy obraz struktur oka.

Badanie wykorzystywane jest głównie w diagnostyce chorób siatkówki. Na uwagę zasługuje fakt, że jest to badanie nieinwazyjne i dzięki temu może zastąpić bardziej skomplikowane metody. oko

Angio OCT to metoda obrazowania naczyń siatkówki oraz naczyniówki przy pomocy tomografu optycznego.

Pacjentowi podczas badania nakładane są krople rozszerzające źrenicę, a następnie za pomocą specjalnej sondy optycznej, która emituje promienie świetlne, rejestrowane są obrazy tkanek oka.

Report this page